ciklus

Ősmagyarok

Korosztály: kiscserkész

Nem: mindkettő

Téma: rovásírás:

A keretmese címe: Ősmagyarok

Ki az őrsvezető? egy ősmagyar, SÖV - sámán

Kik az őrstagok? ősmagyar neveket kapnak, ők is ősmagyarokká válnak

Történés:

A múltba csöppenünk, a honfoglalás előtti korba, ahol nomád életmódot élünk. Halászunk, vadászunk, ismerkedünk a rovásírással, megismerjük őseink hitvilágát. Fő cél a rovásírás elsajátítása. Mindig e köré fűződnek az események.

Keretes bevezetés:

Az első őrsi gyűlésen szembesülnek vele a gyerekek, hogy visszacsöppentek a múltba. Kapnak ősmagyar neveket, ezentúl csak így hívhatják egymást. Halásznak, vadásznak.

A fejlődési területek megjelenése a keretben:

Az állatok a fejlődési területeket jelölik, tehát hatféle állat van. Mindegyik hátoldalára van ragasztva az adott területnek megfelelő feladat.

A fejlődési területek megjelenésének biztosítása:

Meg van adva, hogy egy hónapban mindenki maximum mennyit vadászhat egy adott állatból, így azt nem léphetik túl. Az összes állatfajtából kell vadászniuk.

A kihívások megjelenése a keretmesében:

A kihívások mindig egy rovásírással írt levélben vannak elrejtve, amit meg kell találniuk. Ezeket közösen értékeljük ki.

A fejlődés érzékeltetése a keretben:

Jelöljük a gyermek egyéni fejlődését a különböző területeken. Ha elért egy adott szintet egy területből, megkapja annak az állatnak a jelvényét, amelyik ezt a területet jelöli. Így gyűjtögetheti a jelvényeket.

Pontozás:

Egyénileg gyűjtenek kavicsokat, amelyek be vannak festve az állatoknak megfelelő színűekre. Pl. a hal kék színű. Ha elértek egy bizonyos szintet, azután kapnak jelvényt.

A végső keretes cél:

A végső cél, hogy eljusson az őrs a rovásírásversenyre. A kaland maga a verseny, az ott átélt élmények.

Önértékelés:

A vadászatnak megfelelően nyílvesszőt dobnak el egy kijelölt sávon. Mindenki saját meglátása szerint helyezi a nyílvesszőt olyan messzire, amilyen messzire szeretné. Ezt az őrsvezető külön feljegyezheti magának.

Kellékek:

  • nyílvesszők,

  • horgászbot,

  • hat különböző állatfej,

  • bokor, tó - melyben az állatok élnek,

  • ősmagyar keretruha.

Egyéb segédeszközök:

Ez mindig az adott őrsi gyűlés témájától függ. Például a hitvilág megismertetésekor lehet egy sámándob vagy egy életfa.

Személyes észrevétel: Cél, hogy ne nyűg, hanem élmény legyen a rovásírás megtanulása.

A keretmesét egy 3.fokozatos ciklusnál ajánlott felhasználni.

Kidolgozó: Szeif Évi



LENGEMESÉK

Korosztály: KCS, 6-8 éves korig

Fiú/Lány/Univerzális: Univerzális

Alaphelyzet:

A lengék a Locsogó-tó partján található Nádtenger őrei, az itt élő állatok védelmezői. Zöld lények, testük alig nagyobb, mint a pitypang bóbitája. A gyerekek haja zöld, a felnőtteké barna. A zöldhajúak (őrstagok) épp olyan korba léptek, mikor már részt vehetnek, Sulyom király engedélyével a híres-neves Békaderbin.

Ki az őrsvezető? Füttyös Vilkó, a fiatal, zöldhajú lengefiú, aki nagyon kreatív, kalandvágyó, segítőkész és ügyes / Lile zöldhajú lengelány, aki segítőkész és jószívű.

Ki a segédörsvezető, ha van?: Rence Ervin / Erika

Kik az őrstagok? Zöldhajú lengeifjoncok, a Nádtenger lakói, Füttyös Vilkó / Lile barátai

Keretes bevezetés a ciklus elején:

Az első őrsit a szabadban kezdjük, ahol találkozunk Rence Erikáva, aki elmondja nekik, hogy Sulyom Király engedélyt adott számukra, hogy részt vegyenek a békaderbin, ezért elhozta magával Táltost (Vilkó békája - egy békaszobor) - Minden őrstag hoz egy zoknit, amik akkor még csak ebihalak és a ciklus alatt ezeket a Zoknibékákat nevelik.

Mi a történés, sztori, cselekvés?

Minden őrstag hoz egy zoknit, amik akkor még csak ebihalak és a ciklus alatt ezeket a Zoknibékákat nevelik. Minden őrsi végén megszerzik az egyes hozzávalókat, amiből összeállítják a saját békájukat. Ugróiskolaszerű pálya a gyakorláshoz, maga a békaderbi a ciklus végén pedig távolugrás lenne a gyerekek részére, kezükön a bábbal

Hogyan jelennek meg az egyes fejlődési területek a keretmesében és, hogyan van biztosítva, hogy egyik se legyen elhanyagolva?

Tavirózsa leveleken lesznek a tevékenységek, minden levél más színű, mert a Nádtengeren ez lehetséges. Ha valamelyik területet elhanyagoltuk az előző keretmesében valamelyik fejlődési területet, akkor abból a színű levélből több nő a tóban.

Végső keretes cél:

Eljutni Békaderbire, felnevelni a “ Békákat”


(Ön)értékelés:

Az ugróiskolaszerű verseny végén békaugrással értékelik magukat: olyan messzire ugranak, amennyire elégedettek a teljesítményükkel, igyekezetükkel.

Egyéb kiegészítő vagy keretspecifikus dolgok:

Ha nincs SÖV a keret bevezetésénél mindenképpen jelenjen meg valaki által Rence Erika/Ervin, aki elmondja nekik, hogy Sulyom király engedélyt adott nekik a békaderbin való részvételre.

Kellékek:

keretjelmez: Vilkónak/Lilének, Rence Erikának/Ervinnek

kötél startvonalnak, kréták

Forrás: Berg Judit: Lengemesék I.: Tavasz a Nádtengeren; Lengemesék II.: Nádtengeri Nyár


Kidolgozta: Lívia és Viktor