Lengemesék

Korosztály: KCS, 6-8 éves korig

Fiú/Lány/Univerzális: Univerzális

 

Alaphelyzet röviden:

A lengék a Locsogó-tó partján található Nádtenger őrei, az itt élő állatok védelmezői. Zöld lények, testük alig nagyobb, mint a pitypang bóbitája. A gyerekek haja zöld, a felnőtteké barna. A Buzogányünnepen őrzővé avatják a bebarnult hajú ifjoncokat, akik buzogányt kapnak és saját nádirigót is. A zöldhajúak még nem evezhetnek, nem ülhetnek békahátra, nem repkedhetnek, nincs buzogányuk.

A harácsok szintén a Locsogó-tó partján élnek, a lengékkel azonos méretű szuszogó, fújtató, hangosan ordibáló, barázdált arcú vörös kis lények, akik terjeszkedni akarnak és a lengéket betolakodóknak tartják.

Ki az őrsvezető? Füttyös Vilkó, a fiatal, zöldhajú lengefiú, aki nagyon kreatív, kalandvágyó, segítőkész és ügyes / Lile zöldhajú lengelány, aki segítőkész és jószívű.

(HA nincs SÖV - az ŐV szerepe változhat: Lehet Vilkó, Nagyapó, Rence Ervin…)

 

Ki a segédörsvezető, ha van?:  Nagyapó, Rence Ervin / Erika, harács, Aranka / Artúr a pók

 

Kik az őrstagok? A Nádtenger lakói, zöldhajú lengék, Füttyös Vilkó / Lile barátai

 

Mi a történés, sztori, cselekvés? 

 

A zöldhajú lenge ifjoncoknak az év végére bebarnul a hajuk és így a Nádtenger őrzőivé válnak. Barátságot kötnek a harácsokkal (együtt vállalnak önkéntes (köz)munkát). Megszerzik a buzogányt, íjat, nyilat, melyet a  Buzogányünnep keretén belül ünnepélyesen átvesznek Sulyom királytól.

Az egyes ciklusok “témái”:

-    békaderbi (kinevelni az ebihalakat), viharsárkány készítése

-     Nagyapó meséit begyűjteni (elmenni az idősekhez/nagyszülőkhöz és történeteket meséltetni velük - rajzot készíteni, összerakni egy könyvbe, segíteni nekik, vinni nekik ajándékot)

-   a Nádtenger védelme télen (madáretető készítése), a harácsok felderítése (lábnyomok a madáretetőnél, a harácsok elvitték a magokat a madáretetőből)

- telepók hálózat (telefonálással való ismerkedés, elsősegély számok, riadólánc, telefonos játék, valamilyen hálózat kiépítése)

-     szemétszedés és -újrahasznosítás, a csata előkészítése (rájönnek, hogy a harácsok már készülnek valamire, és felkészülnek a védelemre - szemétből)

-     Az utolsó ciklus során lesz a harc, a békülés, a közmunka, az év végi kaland pedig a buzogányünnep, amikor őrzővé válnak


A bevezető őrsin kapnak egy nagy térképet, ahol a harácsok lakhelye is ki van jelölve - így tudomást szereznek az ellenségről.

 

 

Keretes bevezetés egy-egy ciklus elején:

Együtt készíthetünk valamiféle ajándékot a nagyszülőknek.

Történés: az egyik őrsin, mikor meg akarják nézni a madáretetőt az a földön hever, magvak nélkül és hatalmas HARÁCSLÁBNYOMOK között. Ezért elhatározzák, hogy utánajárnak, mi történhetett és felderítik a harácstanyát

A ciklus folyamán véletlenül egy titokzatos beszélgetésnek lesznek fül és szemtanúi, miszerint a Harácsok meg fogják támadni Lengevárat, ezért Vilkóék nem is késlekednek, nekiállnak a szemétből újrahasznosított eszközöket készíteni a harácsok támadásának visszatartására.

 

Hogyan jelennek meg az egyes fejlődési területek a keretmesében és, hogyan van biztosítva, hogy egyik se legyen elhanyagolva?

Tavirózsa leveleken lesznek a tevékenységek, minden levél más színű, mert a Nádtengeren ez lehetséges. Ha valamelyik területet elhanyagoljuk, akkor abból a szinű levélből több nő a tóban.

 

A fejlődés érzékeltetése a keretben?

 

Fokozatosan megtanulják, elsajátítják az őrzők tudását, készségeit - megülik a békákat, akiket ebihalból neveltek ki, buzogányt készítenek, megismerik a történelmüket, odafigyelnek a természetre, környezetükre, megtanulják a gyors üzenetátadást, helyes kommunikációt, felfedezik az ellenségben a jót.

 

Mit gyűjtenek? Békalencsét.

 

A kihívások megjelenése a keretmesében:

 

A Forrásrádió egyik adásában bejelentik, hogy Sulyom király “a kihívás témája” érmét oszt ki minden zöldhajú lengének, aki az általa meghatározott 10 kihívás bármelyikét teljesíti. (A fityegő lenne az érem.)

 

Végső keretes cél:

A cél, hogy a zöldhajú újoncokból barna hajú őrzők (sárga nyakkendős kiscserkészek) legyenek, akik megülik a nádi rigót, és tudnak bánni a buzogánnyal, íjjal és nyíllal. A beavatás a buzogányünnepen történik, Sulyom király által.


(Ön)értékelés:

békaderbi - az ugróiskolaszerű verseny végén békaugrással értékelik magukat: olyan messzire ugranak, amennyire elégedettek a teljesítményükkel, igyekezetükkel.

-   Nagyapó meséi - Nagyapó képe bekerül a közös füzet végére, mindenki kap egy részt, amelyből akkora részt színez ki az egyén, amennyire elégedett a teljesítményével, igyekezetével.

a Nádtenger védelme télen - mindenki annyi magvat tesz a közösbe, amennyire jónak érzi a teljesítményét, igyekezetét, majd az összeöntött magvakból etetik a következő időszakban a madarakat.

telepók hálózat - pókhálófonás pamutfonalból keresztbetett hurkapálcákra, annyi színt használva, amennyire elégedettek magukkal.

szemétszedés és újrahasznosítás, a csata előkészítése - csónakkészítés újságpapírból: mindenki olyan nagyot hajtogat, amennyire elégedett magával.

az utolsó ciklus - olyan nagy buzogányt készítenek (levendulából), amennyire elégedettek magukkal.

  

Kellékek:

 

Forrás: Berg Judit: Lengemesék I.: Tavasz a Nádtengeren

      Lengemesék II.: Nádtengeri Nyár          


Kidolgozta: Viktor és Lívia