tevékenységek

Varázsló

Korosztály: kiscserkész

Nem: mindkettő

Alapfelállás: (Egyszerű) cserkészek találkoznak egy varázslóval.

Ki az ŐV?

Vagy simán cserkész, vagy a varázsló. (De ha lehet, a varázsló inkább legyen valaki külsősebb, úgy nagyobb a hatása; vagy lehet akár egy báb is. Ha maga az ŐV lesz egyik pillanatról a másikra varázsló, nem biztos, hogy érteni fogják a gyerekek, hogy mi történik.)

Kik az őrstagok? cserkészek

Történés:

- A varázslónak eltörött a varázsszerkentyűje (célszerű egy furulya, mert talán ezzel a legegyszerűbb a dolog), és csak egy „népi erővel bíró” dal háromszoros hibátlan eléneklésével lehet újra összerakni és visszaadni neki a varázserejét.

- A varázsló megtanítja a „népi erővel bíró dalt” (aka: népdalt), és együtt énekel a gyerekekkel. (A hatás kedvéért körbe is állhatnak a varázsló körül, aki a kezében tartja a furulyát és dalonként javít rajta valamit – mindig jobban játssza.)

- A végén visszakapja a varázserejét, megköszöni (akár cukorkával is megajándékozhat minket, ami az önértékelésben segíthet), és boldogan hazamegy.

Kellékek/keretspecifikus dolgok:

- varázsszerkentyű (pl. furulya)

- csörgők a gyerekeknek, amivel ritmust üthetnek éneklés közben

- varázslós ruha (csuha, bő kabát/köpeny, ami van :))

Tipp: Nyugodtan engedd el a fantáziád! Lehetsz roxforti varázsló, de magyar táltos, sámán is!

Játékötlet:

- Hangerő: A kezeddel mutatod, milyen hangosan énekeljenek. Ha lent van a kezed, akkor csak suttognak, ha a mellkasod szintjén, akkor tartják a beszéd hangerejét, ha a fejed fölé emeled a kezed, akkor pedig nagyon hangosan énekelnek.

- A dalra, amit szeretnél megtanítani, kitalálhattok az őrssel közösen egy mutogatást, aminek köszönhetően hatásosabb a varázslat.

- Bátran tapsoljatok, csettintgessetek bele a dalba!

Jó őrsit! ;)

Kidolgozó:

Joli (Ha kérdésed van, nyugodtan keress Facebook-on Jolika Pomichal néven.)

MESEERDő

Korosztály: kiscserkész

Nem: mindkettő

Alapfelállás: Cserkészek vagyunk, akik meghívták magukhoz Törpapát, de ő késik, ami nem szokása. Felhívjuk telefonon, viszont a vonalba nem kedvenc törpünk szól bele.

Ki az őrsvezető? Cserkész - az aki amúgy is.

Kik az őrstagok? cserkészek

Történés:

- A telefonba Hókuszpók szól bele, és elmondja, hogy varázslattal lebénította Törpapát. Fél óra, és örökre kővé dermed.

- Miután leteszi a telefont és leküzdöttük az általános pánikot, észreveszünk egy piros szalagot, ami kifele vezet. Törpapa sapkája lerojtolódott, és azt követve elindulunk a meseerdőbe.

- A meseerdőben különböző törpökkel találkozunk, akiknek a segítségünk kell. Segítségünkért hálából adnak nekünk dolgokat, amik a következők: Egy üveg, víz, gyógynövények (pl. menta) és egy dugó az üvegbe.

- Az utolsó állomáson, ahol már maga a félig kővé dermedt Törpapa is ott van, megtudjuk, hogy Hókuszpók átkát csak egy ellenvarázslattal lehet megtörni. Az üvegünkben lévő vizet az Élet vizévé kell alakítanunk egy népdallal, majd Törpapára fröcskölni belőle.

- A varázslat sikerül, Törpapa kiszabadul az átok hatása alól. Nem indulunk Hókuszpók keresésére, hiszen már valószínűleg messze jár, de kedves papánk megsúgja, hogy egy kis viszkető porral azért kellemetlenné tette a varázsló napját.

- Ha ezt a meseerdőt szintlépéshez használod, akkor a fityegőket maga Törpapa is adhatja hálája jeléül. Viseljük ezt büszkén, hiszen a csapatmunkánk és egységünk bizonyítéka!

Egyéb kiegészítő vagy keretspecifikus dolgok:

- Magas hegyek között, hol a tenger hupikék…

- NEM muszáj Törpös keretnek lennie. Én simán el tudom képzelni Frozen-nal akár, hogy Anna megfagyott, és nekünk kell kiolvasztani, vagy akár az Így neveld a sárkányodat, ahol mondjuk Fogatlan esett bele egy régi csapdába, és neki kell segíteni.

Kellékek:

- telefon - itt egy nem-cserkész személyt vontunk be, hogy az idegen férfihang még nagyobb hatást keltsen. Megírjuk neki előre a szöveget, és a neve helyére Törpapát írunk. Hangosítsd ki, hogy a gyerekek is lássák, hogy igen, te tényleg Törpapát hívod.

- fehér ruhák a törpöknek

- gyógynövények, palack és a víz átadásánál is lehet valamit játszani, pl. Ez a víz az Élet kútjából van…, Ez a palack a tengeren túlról került hozzám…

Kidolgozó: Joli (ha bármi kérdésed van, Facebookon Jolika Pomichal néven megtalálsz)

Lengemesék

Korosztály: KCS, 6-8 éves korig

Fiú/Lány/Univerzális: Univerzális

Alaphelyzet (Hol játszódik a keret, milyen körülmények között, kb. mi zajlik benne, milyen szereplőkkel?)

A lengék a Locsogó-tó partján található Nádtenger őrei, az itt élő állatok védelmezői. Zöld lények, testük alig nagyobb, mint a pitypang bóbitája. A gyerekek haja zöld, a felnőtteké barna.

Ki az őrsvezető? - önmaga, vagy ha nincs SÖV akkor ő maga lehet az a Lenge, de ebben az esetben az elejétől kezdve a végéig legyen Lenge

Ki a SÖV, ha van? - az a bizonyos lenge, pl.: Rence Ervin/Erika (amíg a gyerekekkel van, addig keretben legyen)

Kik az őrstagok? - önmaguk, akik találkoznak egy Lengével

Mi a történés, sztori, cselekvés? (Tehát a keret célja, az az őrsi foglalkozás/program/tudás anyag amit fel akarsz vezetni vele. Keretmese történetének főbb elemei, és maga a cselekvés leírása.)

A Lengék a Nádtengeri világ szakértői, töviről hegyire ismerik a Nádtenger minden lakóját, és azok szokásait. Ezért is jött el hozzánk Rence Ervin/Erika, hogy segítsen nekünk megismerni ezeket az állatokat. Módszer - egy nagy papíron tó és szárazföld, mellette pedig a vízben és a szárazföldön élő állatok. Ezeket a Lenege segítségével besoroljuk oda (Odaragasszuk) ahol élnek.

Egyéb kiegészítő vagy keretspecifikus dolgok:

- nincs

Kellékek:

- rajzolt tó, állatok, táblaragacs

- keretjelmez Rence Erikának/Ervinnek

Forrás: Berg Judit: Lengemesék I.: Tavasz a Nádtengeren

Lengemesék II.: Nádtengeri Nyár

Kidolgozó: Viktor és Lívia