Idővonal

Korosztály: Cserkész

Foglalkozás hossza: 10-15 perc

Beküldő: Lívia (livialepes@gmail.com)

Elkészítés nehézsége: 4

Elkészítés ideje: 20–30 perc

Hol használható: Bent

Típusa: Ismétlős, aktív figyelmet igénylő

Hozzávalók:

  • rajzlapok

  • színes papírok

  • filctollak

  • olló

  • csipesz

  • zsineg

Elkészítés menete

1.lépés: A rajzlapokat egyforma nagyságú téglalapokra osztjuk fel, majd ezeket ollóval kivágjuk. Akkora papírdarabokat vágunk, hogy egy-egy történelmi esemény megnevezése (tehát akár 2-3 szó) ráférjen, és az messzebbről is látható legyen (kb. 8 x 3 cm-es téglalapok). Minden őrstagra számoljunk 3 kis kártyát, azaz eseményt, és még pluszban kb. 10-12 db kártyát készítsünk. A kártyákat tetszés szerint díszíthetjük a szélén rajzzal, vagy használhatunk színes papírokat is. Kis téglalapok helyett készíthetünk bármilyen alakú kártyákat, pl. kör, madár, gomba stb.

2.lépés: Minden ilyen kis kártyára felírunk egy történelmi eseményt, amely lehet cserkésztörténelem, magyar- vagy világtörténelem, esetleg a cserkészcsapat eseményei közül való (pl. első cserkésztábor, az SZMCS megalakulása, első világháború vége). Vegyük figyelembe, milyen korosztálynak készül, pl. fiatalabbaknak időben egymástól távolabb levő eseményeket írjunk össze.

3.lépés: Egy további rajzlapból az előző téglalapoktól kisebb téglalapokat vágunk ki, ezekre írjuk fel az események évszámait, minden kártyára egyet.

Használat

1. Az őrsi gyűlés helyszínén kifeszítünk vagy lelógatunk egy olyan hosszú zsineget, hogy kis helyközzel ráférjenek az eseménykártyák. Ez a zsineg lesz az idővonalunk.

2. Egy kis tálba bekészítünk az események számával megegyező számú csipeszt.

3. Az összekevert eseményes kártyákból minden őrstag húz 3 db-ot.

4. Kezdésre húzunk egy kártyát a pakliból és felcsíptetjük a zsinegre a hozzá tartozó évszámmal együtt.

5. Kisorsoljuk a kezdőjátékost, aki kiválaszt egyet a saját kártyái közül és az idővonalra csípteti. Nem muszáj tudnia a pontos dátumot, viszont a már felcsíptetett eseményhez viszonyítva kell elhelyeznie a saját kártyáját aszerint, hogy az ő eseménye időben a fent lévő esemény előtt vagy után történt.

6. A játékvezető megmondja, helyes-e a sorrend. Amennyiben helyes, odaadja az őrstagnak az eseményhez tartozó évszámkártyát, aki azt hozzácsípteti az eseményéhez. Amennyiben helytelen volt a besorolás, az adott eseménykártyát félretesszük, és az őrstag húz egy másikat. Ezt a kártyát még visszatehetjük a pakli aljára és felhasználhatjuk, amennyiben a többi kártyánk elfogyott és még nem árultuk el a pontos dátumot hozzá.

7. Ezután jön a következő őrstag, ő is kiválaszt egyet a saját kártyái közül és már az előző 2 kártyához viszonyítva az időben helyezi el a zsinegen a saját kártyáját. A kártyáknak mindig időrendben kell követniük egymást. Ha sikerül, eggyel kevesebb lap marad előtte. 

8.  A játékot az nyeri, aki elsőként szabadul meg az utolsó kártyájától.

Hasznos tippek

Idővonalunkat kirakhatjuk a csapatotthonban, hogy szem előtt legyen és így rögzüljenek az események és évszámaik a gyerekekben.